Otwieramy Gdańską Szkołę Szyldu

Otwieramy Gdańską Szkołę Szyldu

Piętnaście projektantek i projektantów zaprojektowało nowe wyjątkowe szyldy, proponując w ten sposób oryginalne rozwiązania typograficzne dla wybranych gdańskich lokali. To początek przedsięwzięcia Gdańska Szkoła Szyldu, w ramach którego stworzyliśmy platformę propagująca ciekawe, artystyczne i co najważniejsze prawidłowo zaprojektowane szyldy.

 
Zdjęcie: Anna Rezulak / Kosycarz Foto Press

 

W ramach projektu Gdańska Szkoła Szyldu powstała niniejsza strona internetowa, która będzie gromadzić najciekawsze gdańskie projektantki i projektantów oraz ich projekty szyldów. Zaprosiliśmy ich do stworzenia nowych identyfikacji wizualnych kilkunastu gdańskich lokali, realizując projekt we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, 

– Celem Gdańskiej Szkoły Szyldu jest stworzenie narzędzia, które ułatwi przedsiębiorcom, właścicielom lokali i restauratorom tworzenie nowych szyldów, zgodnych z Uchwałą Krajobrazową Gdańska. Pierwszym etapem jest zaprezentowanie stworzonych projektów w wirtualnej odsłonie, aby pokazać jak najciekawsi gdańscy twórcy zapatrują się przestrzeń miasta, ale też jak w ciekawy i estetycznie spójny sposób podejść do projektowania informacji na elewacjach – tłumaczy Piotr Grzelak – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Do projektu zostali zaproszeni twórcy związani z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Wśród nich znaleźli się: Ania GawronDariusz Ogrodowczyk (duet Psowron), Anita Wasik, Hanna KmiećKatarzyna Cichosz (Studio Kmicic), Adam Kamiński, Piotr Paluch, Tomek Pawluczuk (Nylon Studio), Michał Pecko, Ania Tatar, Ania Witkowska, Zuza ZamorskaMikołaj Sałek (Studio Workshop 91), Kasia Zwierzyńska (Bang Bang Design) i Stefan Stefaniszyn.

Zaprojektowali oni nowe szyldy dla kilkunastu obiektów w całym Gdańsku: w części Metamorfozy znalazło się 10 szyldów dla 10 różnych lokali, a w części 5x1 stworzono pięć różnych projektów dla tego samego lokalu.

To pierwszy krok do uwrażliwienia właścicielek i właścicieli lokali na tworzenie prawidłowej identyfikacji anonsującej ich działalność. W projekcie znalazły się lokale ze Starego i Głównego Miasta, Wrzeszcza, Przymorza, Oliwy, Siedlec, Nowego Portu i Strzyży. Niebanalne szyldy, które powstały w ramach projektu stanowią kompromis pomiędzy artystycznym podejściem projektantów a potrzebą użytkową właścicieli lokali.

Takie działanie ma na celu pokazanie jak w zróżnicowany sposób podejść do projektowania szyldów i jak wiele projektów może powstać nawet dla jednego miejsca. Wybierając lokale, kierowaliśmy się różnymi lokalizacjami, branżami, które reprezentują, ale też zakresem tematycznym ich działalności. Chcieliśmy jak najlepiej ukazać zróżnicowanie profesji a także różnorodne sposoby przygotowania szyldów – wyjaśnia Natalia Koralewska, prezeska Fundacji Palma, która zarządza projektem.

Od 2 kwietnia 2020 roku wszystkie nośniki reklamowe na terenie Gdańska muszą być zgodne z Uchwałą Krajobrazową Gdańska, mija bowiem 2-letni okres dostosowawczy, którym objęte były reklamy, w tym szyldy, umieszczone przed 2 kwietnia 2018, czyli wejściem w życie Uchwały. Szczegóły na temat uchwały można znaleźć na dedykowanej jej stronie internetowej: www.uchwalakrajobrazowagdanska.pl. Gdańska Szkoła Szyldu powstała również po to, aby pokazywać jak jej założenia wcielać w życie i jak projektować szyldy zgodne z jej wytycznymi.

Lokale, dla których zostały zaprojektowane nowe szyldy:

 • Cukiernia W-Z (Główne Miasto, ul. Słodowników 1),
 • Firanki (Główne Miasto, ul. Straganiarska 2/3),
 • Sklep plastyczny (Główne Miasto, ul. Lawendowa 8),
 • Sklep owocowo-warzywny (Wrzeszcz, ul. Wajdeloty 21),
 • Pracownia i sklep jubilersko-zegarmistrzowski (Wrzeszcz, ul. Księdza Leona Miszewskiego 17),
 • Melisa Zioła (Wrzeszcz, ul. Wajdeloty 4),
 • Zakład Optyczny (Przymorze, ul. Obrońców Wybrzeża 6A),
 • Sklep spożywczy Perła (Przymorze, ul. Obrońców Wybrzeża 2),
 • Perła Bałtyku (Nowy Port, ul. Oliwska 65),
 • Porolet (Strzyża, Aleja Grunwaldzka 203),
 • Kotka Cafe (Oliwa, Stary Rynek Oliwski 19).

Zaprojektowane szyldy otwierają katalog projektów, który stale będzie się powiększał. Zachęcamy do śledzenia naszej aktywności także w mediach społecznościowych.